Egyptian jasmine Goloka

44,00 DKK

Egyptian jasmine Goloka

Egyptian jasmine har en sød, blomsteragtig duft fuld af varme toner, der siges at genoplade atmosfæren og genopfylde og gendanne energi. Bemærk, at denne vare ikke er en æterisk olie og ikke bør påføres huden.

Se  andre dufte her: Pure Patchouli Goloka

Ikke på lager

Varenummer (SKU): 6588 Kategorier: ,

Beskrivelse

Egyptian jasmine Goloka

Egyptian jasmine Duften er også kendt som nattens dronning, for det er når denne aroma er stærkest. Jasmin har en sød, blomsteragtig duft fuld af varme toner, der siges at genoplade atmosfæren og genopfylde og gendanne energi.

Få glæde af jasmin som er Østens blomster, vækker følelser af varme og lidenskab. Den romantiske duft gør den meget værdsat og værdifuld.

Jasmin betragtes som blomster oliernes konge og er et effektivt elskovsmiddel, der fremmer vores indre lyster og behov og fornyer vores seksuelle energi. Duften af jasmin uanset om den bruges i massageolie eller røgelse eller i den aromalampe er den mild og virker opløftende. Den løsner op for stivnede emotioner, beroligere nerverne afhjælper følelser af sløvhed og ligegyldighed og erstatter dem med tillid, optimisme og fornyet energi.

Høst før solopgang

Der skal bruges 8 millioner jasmin blomster for at lave et enkelt kilo æteriske olie. Blomsterne skal håndplukkes ør daggry, og det kræves dygtighed at udtrække essensen, hvortil man bruger alkoholiske opløsningsmidler for at få den fineste kvalitet. Jasmin er en værdifuld olie til brug ved fødsler. Den er i århundreder blevet anvendt af jordmødre for at forstærke fødselsveerne og fremskynde nedkomsten. Den hjælper også med at til at balancere den nybagte mors hormoner, især når den kombineres med enten rose- eller orangeblomstolie.

Jasmin og lavendelolie vil lette uro og nervøsitet mens bergamot virker forfriskende på sindet.

Denne olie skal bruges i en oliebrænder. Det anbefales at tilføje vand til brænderen, inden du tilsætter 5 dråber duftolie. Når fyrfadslyset er tændt og placeret under, begynder væsken at varme op og duften begynder at stige.

Goloka duftolier er fremstillet i Indien. Velegnet til brug med vores oliebrændere og bruges til forfriskende potpurri. Produkt ikke testet på dyr.

Bemærk, at denne vare ikke er en æterisk olie og ikke bør påføres huden.

Indeholder 10ml

 

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Kun kunder, der er logget ind og har købt denne vare, kan skrive en anmeldelse.

Tilmeld dig Pilo´s Spirituelle Univers

Ved tilmelding få 10% rabat til shoppen.